Elever som rådgivende ingeniører

Elevernes rolle i Future City vil være som en slags rådgivende ingeniører, der i løbet af projektet udvikler kompetencer inden for de naturfaglige fag, samfundsfag og dansk. Samtidig er der langt særligt vægt på tværfagligheden mellem de naturfaglige fag, som Fælles Mål II lægger op til.

Når eleverne efter 2 uger (omkring 20-25 undervisningstimer, men perioden kan tilpasses klassens ambitionsniveau) står klar med deres bud på fremtidens by, vil de have gennemgået et spændende og medrivende forløb, hvor de bl.a. skal tage stilling til, hvordan de kan sørge for fx boliger, infrastruktur, energiforsyning og industriområder, der spiller sammen med et bæredygtigt klima og miljø.

"Future City giver eleverne indsigt i de komplekse klima- og miljøudfordringer, vi står over for, og giver dem en oplevelse af, at de med naturfaglig viden bedre kan forstå og løse virkelige problemer", siger Jeppe Bundsgaard, der er ph.d og lektor ved DPU og har været med til at udvikle Future City.

Læreren vil fungere som en facilitator og vejleder, der ud fra den lettilgængelige lærervejledning, fører eleverne igennem de planlagte lektioner. Future City kræver således ingen særlige it-kompetencer. Opsætningen er meget overskuelig, og interaktive assistenter guider både lærer og elever fra start til slut. Det eneste lærer og elever skal gøre, er, at begive sig af sted mod Future City med åbent sind og masser af gode, kreative ideer.

 FutureCity 1

Sidst opdateret 12-01-10 af Nana Maria Tengmark