Debat: Nye engelsksprogede uddannelsespladser er blevet fordelt – FRI hilser den internationale arbejdskraft velkommen

Uddannelses- og Forskningsministeriet har i dag offentliggjort fordelingen af 800 nye engelsksprogede uddannelsespladser inden for STEM-/IT-området. Fordelingen kommer i kølvandet på en bred politisk aftale fra foråret om oprettelsen af de 800 nye pladser.

I FRI ser vi med stor glæde på aftalen, da den er med til at sikre en større international rekruttering og er med til at understøtte den stigende andel af engelsksprogede ansatte i den rådgivende ingeniørbranche.

Ifølge FRI’s egen brancheundersøgelse, så har rådgivende ingeniørfirmaer femdoblet antallet af internationale ansatte siden 2020. En udvikling der på mange måder giver mening, hvis man spørger FRI’s adm. direktør, Henrik Garver.

”Vores medlemsvirksomheder er i en så rivende udvikling, at mængden af kvalificeret arbejdskraft herhjemme er på et meget lille niveau pga. den meget store efterspørgsel. Derfor har flere af virksomhederne søgt uden for landets grænser for at tiltrække internationale kræfter”, fortæller han.

Han tilføjer: ”Derfor ser vi enormt positivt på 800 nye engelsksprogede pladser på STEM-/IT-området. Det er med til at give en langt smidigere indgang til det danske ingeniørarbejdsmarked, når en dygtig udenlandsk studerende har fået hele, eller dele af sin uddannelse i Danmark.

Læs flere debatindlæg

Pressemeddelelse: Stærkstrømsingeniør Blev Årets Unge FRI-rådgiver
Pressemeddelelse: Stærkstrømsingeniør Blev Årets Unge FRI-rådgiver
Det blev den 34-årige stærkstrømsingeniør Sonu Sing, der løb med titlen som Årets Unge FRI-rådgiver 2026. Sonu får prisen blandt andet på baggrund af sit arbejde med elektrificeringen af det danske jernbanenet og kørestrømsanlægget på California High-Speed Rail - USA’s første elektrificerede højhastighedsbane.
Pressemeddelelse: FRI’s analyse af forsvarsinvesteringer efterlader spørgsmål til politikerne
Pressemeddelelse: FRI’s analyse af forsvarsinvesteringer efterlader spørgsmål til politikerne
En ny analyse fra Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI, viser, at Danmarks kommende forsvarsudgifter har potentiale til at skabe ekstra rådgiveromsætning for mere end 600 mio. kroner. Analysen viser også, at vi i særdeleshed mangler politisk svar på hvordan de 1,5% af BNP, som Danmark har forpligtet sig til at investere i bredere sikkerhed i overensstemmelse med kravene fra NATO, skal investeres i praksis.