Pressekommentar: Ny økonomiaftale sikrer et kærkomment løft af de danske skoler

Regeringen og kommunerne har indgået en ny økonomiaftale, der bl.a. sikrer en anlægsramme på 22,3 mia. kr., hvor 8 mia. kr. skal gå til renoveringer af skoler. Et vigtigt løft der fortjener ros, men aftalen mangler et element, der kan styrke mulighederne for at investere mere strategisk ude i kommunerne ifølge Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI.

Den kom lidt senere, end den plejer.

Men nu er næste års økonomiaftale på plads mellem regeringen og kommunerne, hvor der især bliver lagt op til at investere 8 mia. kr. i renoveringer af de danske skolebygninger, hvilket fortjener stor ros ifølge adm. direktør i FRI, Henrik Garver:

- Det er vigtigt, at der kommer en målrettet økonomisk indsprøjtning til at løfte de fysiske rammer omkring vores skoler. I alt for lang tid har det været et underprioriteret område, og det er noget der kan ses i det vedligeholdelsesefterslæb, som desværre kendetegner de kommunale bygninger i Danmark, fortæller han. 

FRI har i State of the Nation-rapporten fra 2024 haft fokus på tilstanden af de offentlige bygninger, som står over for et vedligeholdelsesefterslæb på 110 mia. kr.. Alene på de kommunale bygninger, vurderede FRI, at det kræver investeringer for op imod 60 mia. kr., hvis kvaliteten af den samlede kommunale bygningsmasse skal løftes til et godt niveau.

- De øremærkede 8 mia. kr. er et markant investeringsløft, som skolerne, og måske især de børn og voksne for hvem skolen er en væsentlig del af deres hverdag, kan glæde sig til – og det er der også behov for. Kvaliteten af bygningerne er i den grad afhængig af økonomi, men vi savner også et mere dynamisk element i aftalen, fortæller Henrik Garver og fortsætter:

- Kommunerne bør belønnes, hvis de arbejder med strategiske planer for vedligehold af deres bygninger og anlæg. Her kunne et dynamisk element i en fremtidig kommuneaftale være, at kommunerne godt måtte investere udover den aftalte ramme, hvis det gav et løft i bygningernes tilstand, så der på sigt blev tale om en reel besparelse. Det er dyrt at lade stå til, afslutter han.

 

Læs flere pressemeddelelser

Pressekommentar: Nyt regeringsgrundlag tegner godt
Pressekommentar: Nyt regeringsgrundlag tegner godt
Efter rekordlange regeringsforhandlinger er Socialdemokratiet, SF, Moderaterne og Radikale Venstre kommet frem til et regeringsgrundlag, som er præsenteret i dag på Marienborg. Et grundlag, der tegner godt ifølge Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI.
Pressemeddelelse: Ny særmåling viser, at renovering og transformation er i vækst
Pressemeddelelse: Ny særmåling viser, at renovering og transformation er i vækst
En ny særmåling fra Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI, viser, at markedet for renovering og transformation af eksisterende bygninger er i vækst. Målingen understøtter derfor behovet for det videre politiske arbejde med at sikre stærkere lovgivning og rammevilkår i den igangværende revision af bygningsreglementet.
Pressekommentar: Historisk mange fejl på togskinnerne skal tages seriøst
Pressekommentar: Historisk mange fejl på togskinnerne skal tages seriøst
Banedanmark har fundet historisk mange fejl i forbindelse med deres seneste tilsyn, som resulterer i fartnedsættelse på flere strækninger i Danmark. Et forvarsel om et potentielt fremtidsscenarie, hvis den offentlige transportinfrastruktur ikke tilføres flere, nødvendige ressourcer, mener Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI.