Pressekommentar: Ny tillægsaftale er en klar forbedring af universitetsreformen

Den nye tillægsaftale til universitetsreformen, der grundlæggende forandrer kandidatuddannelserne i Danmark, indeholder en række forbedringer omkring erhvervskandidatuddannelser, så reformen nu bliver et reelt fundament for at styrke uddannelserne inden for STEM-fagene (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI har tidligere kritiseret universitetsreformen kraftigt, blandt andet samstemmigt med DI og IDA. Den nye tillægsaftale flytter dog det samlede resultat af reformen et klart bedre sted hen, end frygtet. Der er ingen tvivl om, at politikerne har lyttet til den kritik der har været af den oprindelige aftale, forklarer Adm. Direktør i FRI, Henrik Garver:

- Erhvervskandidatordningen, i den nye 1+2-model som er målrettet ingeniøruddannelserne, ender med en model, hvor hele det første år er fuldtidsstudie, så de studerende får mulighed for at få et solidt fodfæste i det akademiske nye niveau, og i det sociale miljø på studiet, og god tid til at finde den rette virksomhed til de sidste to år af uddannelsen.  Og det har stor betydning forklarer han og fortsætter.

- Det giver især god mening for de udenlandske studerende, fordi de nu får mulighed for at etablere sig i Danmark. Med den nye model står vi nu med en attraktiv uddannelse for både danske og internationale studerende. Det er afgørende, at vi kan tiltrække flere studerende fra udlandet, hvis vi skal imødekomme det store behov for flere ingeniører, som alle tal og undersøgelser peger på, at vi allerede mangler og kun vil få større behov for i fremtiden, siger han.

Positive ændringer

Afslutningsvist er konklusionen hos Henrik Garver, at den nye reform, med tillægsaftalen, er bestået:

- Det er næppe en reform, som vi kommer til decideret at fejre, men, med gårsdagens tillægsaftale skaber den et nybrud, som kan give et løft i antallet af fremtidige universitetskandidater på det danske arbejdsmarked inden for STEM-fagene og IT. Den næste hurdle er at undgå at de nye muligheder drukner i bureaukrati og administration, når reformen og de nye erhvervskandidatuddannelser skal gennemføres. Men samlet er vi gået fra ikke bestået til bestået. Ift. STEM-området nærmer vi os den karakter der ”gives for den fortrinlige præstation, der demonstrerer omfattende opfyldelse af fagets mål, med nogle mindre væsentlige mangler”. For den samlede reform bliver karakteren nok lavere – hvis vi ser på mulighederne inden for sundhed, humaniora og samfundsvidenskab, slutter han.

FAKTA

Se Uddannelses- og forskningsministeriets pressemeddelelse om tillægsaftalen om universitetsreformen her: Forligstillæg til universitetsreformen: Forligskreds åbner for nye erhvervskandidatuddannelser — Uddannelses- og Forskningsministeriet

Pressemeddelelse: Stærkstrømsingeniør Blev Årets Unge FRI-rådgiver
Pressemeddelelse: Stærkstrømsingeniør Blev Årets Unge FRI-rådgiver
Det blev den 34-årige stærkstrømsingeniør Sonu Sing, der løb med titlen som Årets Unge FRI-rådgiver 2026. Sonu får prisen blandt andet på baggrund af sit arbejde med elektrificeringen af det danske jernbanenet og kørestrømsanlægget på California High-Speed Rail - USA’s første elektrificerede højhastighedsbane.
Pressemeddelelse: FRI’s analyse af forsvarsinvesteringer efterlader spørgsmål til politikerne
Pressemeddelelse: FRI’s analyse af forsvarsinvesteringer efterlader spørgsmål til politikerne
En ny analyse fra Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI, viser, at Danmarks kommende forsvarsudgifter har potentiale til at skabe ekstra rådgiveromsætning for mere end 600 mio. kroner. Analysen viser også, at vi i særdeleshed mangler politisk svar på hvordan de 1,5% af BNP, som Danmark har forpligtet sig til at investere i bredere sikkerhed i overensstemmelse med kravene fra NATO, skal investeres i praksis.