Uge 21 2025
I en artikel i Licitationen argumenterer vicedirektør i FRI, Ulla Sassarsson, for, at skjult priskrig har en undergravende effekt på den grønne omstilling i byggeriet. Ulla Sassarsson og andre aktører er netop lige hjemvendt fra konferencen 'Architects + Engineers: Partnership for Resilient Design', hvor den såkaldte Luxembourg-erklæring blev underskrevet. I erklæringen forslås bl.a. øget fokus på kvalitet frem for laveste pris og bedre adgang for små- og mellemstore virksomheder. (Licitationen)
I en anden artikel i Dagens Byggeri – som stammer fra en rundspørge i analysemagasinet Momentum - om kommunernes renoveringsefterslæb på de kommunale bygninger, refereres der til vedligeholdelsesefterslæbs-tallene fra FRI’s State Of the Nation 2024. I artiklen udtaler adm. direktør i FRI, Henrik Garver, sig om de nødvendige investeringer, der skal til for at rette op på efterslæbet, så kan der ikke venter en endnu større regning ude i fremtiden. (Dagens Byggeri)
Derudover fremhæves teamleder i Rambøll og vinder af årets unge FRI-rådgiver, Christina Maria Jørgensen i dagens Berlingske som ”en af kvinderne bag det største Power-to-X-anlæg i Danmark” . (Berlingske)
I anledning af afslutningsdebatten i Folketinget har både erhvervspolitisk chef, Ulrik Ryssel Albertsen, chef for byggeri, Inge Ebbensgaard og chef for bæredygtighed, Majbritt Juul, lavet LinkedIn-opslag, hvor der bliver reflekteret over og evalueret på det forgangne folketingsår.
I et debatindlæg i Dagens Byggeri sætter FRI’s vicedirektør Ulla Sassarsson fokus på den nyligt overståede konference Architects + Engineers: Partnership for Resilient Design i Luxembourg, hvor hun og repræsentanter for FRI deltog.
Til konferencen I Luxembourg samledes ledende aktører fra Europas bygge- og designsektor for at drøfte, hvordan resiliens, kvalitet og innovation kan styrkes gennem tæt europæisk samarbejde.
FRI’s vicedirektør Ulla Sassarsson var til stede og bakker fuldt ud op om etableringen af Luxembourg-erklæringen, som konferencen kulminerede med. (Dagens Byggeri). Indlægget er også blevet bragt i byrummonitor.